New York Primary Election Results: Chemung, Steuben & Schuyler County

Your Local Election HQ

NEW YORK (WETM) — Polling locations across New York State have closed and results are coming for New York’s Primary Election.

Below you will find the unofficial results for races in Chemung, Steuben, and Schuyler counties as they become available from local Boards of Election.

Steuben County has released new results for multiple races. Those races have been updated below. Winners will be highlighted in bold.


Steuben County Primary Election Results

Twelve communities in Steuben County held Republican primary elections on June 22.

Steuben County: Legislator District 3 (Bath)

  • Hal Bailey
  • Guy R. Hammond *Projected Winner

Addison: Town Supervisor

  • Brandon Conklin
  • Jack E. Thompson *Projected Winner

Campbell: Town Councilman (vote for 2)

  • John R. Tschantre *Projected Winner
  • Terry E. Wheat
  • Michael D. Austin *Projected Winner

Cohocton: Town Supervisor

Results of this race have been updated by the Steuben County Board of Elections

  • Cheryl Deusenbery *Projected Winner
  • Judith Hall

Fremont: Town Councilman (vote for 2)

Results of this race have been updated by the Steuben County Board of Elections

  • Seth Hilton
  • Berton W. Candee *Projected Winner
  • Dean Kiefer
  • Cindy Smith *Projected Winner

Howard: Town Supervisor

  • Donald F. Evia *Projected Winner
  • Eric D. Hosmer

Howard: Town Councilman (vote for 2)

  • Edward C. Frey *Projected Winner
  • Lowell Smith *Projected Winner
  • Richard Stewart

Jasper: Town Clerk

Results of this race have been updated by the Steuben County Board of Elections

  • Sheila J. Leach
  • Eileen L. Heckman *Projected Winner

Rathbone: Town Councilman (vote for 2)

  • Mary Catherine Cole *Projected Winner
  • Stan Oliver
  • Lori A. Lewis
  • Roderick Doc Brutsman *Projected Winner

Troupsburg: Town Councilman (vote for 2)

  • Kenneth A. LeCrone, Jr.
  • Christopher Jordan *Projected Winner
  • Abram N. Weeks *Projected Winner

Tuscarora: Town Councilman (vote for 2)

Results of this race have been updated by the Steuben County Board of Elections

  • Richard J. Allen *Projected Winner
  • Leonard C. Causer, Jr.
  • Robert S. Peoples *Projected Winner

Wayne: Town Supervisor

  • Thomas A. Dunbar
  • William Mahr *Projected Winner

Wayne: Town Council (vote for 2)

  • E. David Bauer *Projected Winner
  • Julie Haar *Projected Winner
  • Michael H. Haff
  • John J. Walton

Wayne: Superintendent of Highways

  • Douglas E. Howard
  • Gary E. Perz *Projected Winner

Wheeler: Town Councilman (vote for 2)

  • Chris Chapman *Projected Winner
  • Rhodes Evarts
  • Douglas W. Lewis *Projected Winner

The Steuben County Board of Elections can be reached at 607-664-2260.


Chemung County Primary Election Results

Four towns in Chemung County held Republican primary elections and one town held a Conservative Party primary on June 22.

Republican Primaries

Town of Ashland: Supervisor

  • Vern Robinson *Projected Winner
  • Raymond Hodge

Town of Chemung: Superintendent of Highways

  • Chris Doane *Projected Winner
  • Gene Purvis

Town of Veteran: Supervisor

  • Dave Lewis *Projected Winner
  • Jeremy Radford

Town of Veteran: Council Member

  • William Winkky *Projected Winner
  • Francis Henke *Projected Winner
  • Antonio DeMichele

Town of Southport: Council Member (Vote for 2)

  • John O’Connor
  • Jennifer Herrick-McGonigal
  • Glenn Gunderman *Projected Winner
  • Dan Willams *Projected Winner

New York Primary Election Day: Ballots, polling locations for your local elections

Conservative Party Primary

Town of Southport: Council Member (Vote for 2)

  • John O’Connor *Projected Winner (35% of the vote)
  • Jennifer Herrick-McGonigal *Tie (30% of the vote)
  • Glenn Gunderman *Tie (30% of the vote)

The Chemung County Board of Elections can be reached at (607) 737-5475 or (607) 737-2441, as well as via email at votechemung@chemungcountyny.gov.


Schuyler County Primary Election Results

Residents of Schuyler County went to the polls on June 22 to vote in the Republican primary for Schuyler County Sheriff.

Meet the candidates in the Schuyler County Sheriff race

In addition to the Sheriff race, the Town of Orange held three Republican primaries.

Rumsey wins Schuyler County Sheriff primary

Schuyler County Sheriff

  • Kevin Rumsey *Projected Winner
  • Breck Spaulding

Town of Orange: Supervisor

  • Norma Burris *Projected Winner
  • Joanne Randall

Town of Orange: Highway Superintendent

  • Jason Forcier
  • John Rappleye *Projected Winner
  • Cody Morehouse
  • Clinton Webster

Town of Orange: Council Member

  • Misty Simms
  • Richard Hendrick *Projected Winner

The Schuyler County Board of Elections can be reached at (607) 535-8195, as well as via email at Elections@co.schuyler.ny.us.

Copyright 2021 Nexstar Media Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.

If you have a news tip or a correction to the story you can email it to us through this link. If you would like to send a comment to the author of the story, you can find their email on our Meet the Team page.

Click for Interactive Radar
satelite/radar

Trending Now