nittany_nation_logo_1555899_ver1.0_1492142622969-60044165.jpg

Penn State wrestling heads into two road battles with top-six teams

Sports

The road does not get any easier in Big Ten wrestling.

No. 2 Penn State will trip to No. 4 Wisconsin for a Friday night battle. You can watch the dual on the Big Ten Network Friday at 9 p.m. E.T. Penn State will stay on the road with a dual at No. 6 Minnesota Sunday at 2 p.m. E.T.

Penn State fell to No. 1 Iowa in its last road dual.

Below you can find the projected lineups of Penn State, Wisconsin and Minnesota courtesy of Penn State athletics.

#2 PENN STATE NITTANY LIONS (8-2,  5-1 B1G)

WT       NAME                                    EL     HT/HS        REC

125      Brandon Meredith                Fr.     Limerick,  Pa./Spring-Ford                                        11-10

133      #2 Roman Bravo-Young     So.   Tucson, Ariz./Sunny Side                                            14-0

141      #2 Nick Lee                           Jr.     Evansville, Ind./Homeschool                                       14-0

149      Jarod Verkleeren                  So.   Greensburg, Pa./Hempfield                                         13-4

             Luke Gardner                       Jr.     Pottsville, Pa./Pottsville                                                 6-1

157      Bo Pipher                              Jr.     Paonia, Colo./Paonia                                                   9-10

             Brady Berge                         So.   Mantorville, Minn./Kasson-Mantorville                          1-0

165      #1 Vincenzo Joseph            Sr.    Pittsburgh, Pa./Central Catholic                                    9-0

174      #2 Mark Hall                          Sr.    Apple Valley, Minn./Apple Valley                                 16-1

184      #7 Aaron Brooks                  Fr.     Hagerstown, Md./North Hagerstown                            8-1

197      #18 Shakur Rasheed           Sr.    Coram, N.Y./Longwood                                                2-3

285      #15 Seth Nevills                    Fr.     Clovis, Calif./Clovis                                                      11-1

#4 WISCONSIN BADGERS (10-3, 3-3 B1G)

WT       NAME                                    EL     HT/HS                                                                           REC

125      Eric Barnett                           Fr.     Greenville, Wis./Hortonville                                          16-6

133      #1 Seth Gross                      Sr.    Apple Valley, Minn./Apple Valley                                 24-1

141      #7 Tristan Moran                  Sr.    Phoenix, Ariz./Stillwater                                              17-2

149      #15 Cole Martin                    Sr.    Lancaster, Wis./Lancaster                                           11-7

157      Drew Scharenbrock             Fr.     Sun Prairie, Wis./Sun Prairie                                     17-10

165      #3 Evan Wick                        Jr.     Murrieta, Calif./San Marino                                          25-3

174      Jared Krattiger                     Fr.     Waterford, Wis./Waterford                                           7-12

184      Johnny Sebastian                Sr.    Ramsey, N.J./Bergen Catholic                                    10-3

197      Taylor Watkins                      Sr.    Columbus, Kan./Columbus                                         5-13

285      #5 Trent Hillger                     So.   Linden, Mich./Lake Fenton                                          18-3

#6 MINNESOTA GOLDEN GOPHERS (9-5, 4-2 B1G)

WT       NAME                                    EL     HT/HS                                                                           REC

125      #13 Patrick McKee              Fr.     St. Michael, Minn./St. Michael-Albertville                   17-6

133      Jake Gliva                             Fr.     Inver Grove Heights, Minn./Simley                                6-8

             Brent Jones                          So.   Shakopee, Minn./Shakopee                                        6-10

141      #4 Mitch McKee                   Sr.    St. Michael, Minn./St. Michael-Albertville                   22-3

149      #6 Brayton Lee                     Fr.     Brownsburg, Ind./Brownsburg                                    19-3

157      Ryan Thomas                       Fr.     St. Paris, Ohio/St. Paris-Graham                                  9-6

165      Bailee O‚ÄôReilly                       So.   Goodhue, Minn./Goodhue                                          19-7

174      #8 Devin Skatzka                 Sr.    Richmond, Mich./Richmond                                       23-6

184      Owen Webster                     Sr.    Shakopee, Minn./Shakopee                                        18-7

197      Garrett Joles                         Fr.     Boyceville, Wis./Boyceville                                          9-10

             Hunter Ritter                         Sr.    Perryville, Md./John Carroll                                         18-6

285      #1 Gable Steveson              So.   Apple Valley, Minn./Apple Valley                                   8-0

Copyright 2020 Nexstar Broadcasting, Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.

More Sports

Twin Tiers Takedown

More Twin Tiers Takedown
More Sports

 
Mobile Apps DMB_1503428499636.png

Trending Now